25 Ekim 2010 Pazartesi

postheaderıcon TEGV / FAEP / Sonbahar Dönemi / 3. Hafta Değerlendirmelerim

 

Konu: 7 - 11 Yaş Grubu Tenis Kulübü Etkinliği
Yer: Kapalı Spor Salonu
Zaman: 23 Ekim 2010 Cumartesi / 10:00 - 12:00
    
 • 13 kişilik bir grubun hazır olduğu görüldü. Sağlık ve moral durumların sohbet edilerek uygun olduğu görüldü. Günlük plan hakkında bilgi verildi. 
 • Sena Enç liderliğinde ısınma egzersizleri yaptırıldı. 
 • Eğitim düzeni öğretilerek pekiştirici egzersizler yaptırıldı. 
 • Top atma - tutma egzersizleri yapıldı. File üzerinden eşli grup çalışmaları yapıldı. 
 • Çalışmalarımız sırasında Sıla, Kerem, Efe ve gruba yeni dahil olan Deniz'in davranışlarının grupla uyunlu olmadıkları görüldü. Bu çocuklar gruptan ayrılarak yeni bir grup oluşturuldu,Sena ve Sinan ile çalışma yaptırıldı. 
 • Raket ve özellikleri anlatıldı. Tek tek temel tutuş tekniği öğretilerek çocuklara uygun raketler verildi. Eğitim düzeninde temel tutuş ve temel duruş tekniği öğretilerek pekiştirme egzersizleri yaptırıldı. Hatalara müdehale edilerek düzeltmeler yapıldı. Ayak hareketleri egzersizleri yaptırıldı. 
 • Bu çalışmalarımızda geçen haftadan yapılamayan bazı çalışmalara yer verildiği için süremiz yeterli gelmedi. Veliler ve çocuklara çalışmanın önemi hakkında bilgi verilerek ve diğer etkinliklere geç girilmesinden doğacak problemlerin sorumluluğunu üstlenerek 10 dk. ek süre daha kullanılarak ilk alışkanlıklar oluşturuldu. Sonrasında bana herhangi bir şikayet gelmedi. 
 • Çalışma sonrasında uyumsuzluğu dikkat çeken Deniz'in annesi ve kendisi ile gözlemlediklerimi paylaştım. Gelecek hafta tekrar izleyip sözlü uyardığım konuların takibini yapacağımı belirttim. Bu durum hakkında Yıldız Hanım ile yaptığımız sohbet gözlemlediğimiz uyumsuzlukların kaynağı hakkında bilgi sahibi olmama neden oldu. 
 • Çalışma sonrası Kerem'in babası Kerem ve Deniz'in geçmiş arkadaşlıklarının çalışma sırasında Kerem'i olumsuz etkilediği yönündeki gözlemlerini benimle paylaştı. Gelecek hafta tekrar gözlem yaparak durumun değerlendirilebileceği bilgisi verildi. 

TEGV- GENÇ MUCİTLER
Konu: 4. Sınıf Genç Mucitler Etkinliği
Yer: Genç Mucitler Etkinlik Odası
Zaman: 23 Ekim 2010 Cumartesi / 12:00 - 14:00
 • Etkinlikler başlamadan evvel planlarım arasında yer vermediğim bu etkinliğe ihtiyaç üzerine Beyza'nın yönlendirmesi ile evet demiştim. Sanırım bu şekilde üstlenmiş olmaktan kaynaklanan bir hazırlıksızlık, geç kalma ve yeterince konsantre olamama gibi problemler yaşadım. Didem'in de etkinlik eğitmen eğitimi olduğu için çocukların ilk haftalarda bizden yeterince faydalanamadığını düşünüyordum. 
 • Bu sabah Beyza ile yaptığımız görüşmede bu etkinliği yeni eğitimlerini almakta olan gönüllülere devredeceğini öğrendim. Bu karar çocuklar için bence de çok uygun ve faydalı olacağı için bugün etkinliğe son kez eşlik edeceğim üzerine mutabık kaldık. 
 • Etkinlik saatinde Neslihan ile çocuklara yardımcı olduk. Çocuklara gönüllülerinin değişeceği bilgisi açıklandı. Çocuklar ile başka etkinliklerde buluşmak üzere vedalaştım. 
 • Bu gelişme çocuklar için faydalı olduğu kadar benim için de rahatlatıcı oldu. Yaşadığım konsantrasyon problemini önümüzdeki haftalarda ortadan kaldıracağını düşünüyorum. 

Konu: 5,6,7,8. Sınıf / Basketbol Kulübü Etkinliği
Yer: Açık Basketbol Alanı
Zaman: 23 Ekim 2010 Cumartesi / 14:00 - 16:00
    
 • Oyunlarla spor etkinlik eğitimi nedeniyle kapalı spor salonu yerine açık basketbol alanını kullanmak üzere toplandık. Havanın da müsait olması nedeniyle bir problem yaşamadık. 
 • 13 kişilik bir grubun hazır bulunduğu görüldü. Yuşa Topçu, Ziya Eryağcı, Abdülkerim Yıldırım, Mustafa Goldagüç ve Merve Goldagüç isimli çocukların 3 hafta süresince çalışmalara katılmadıkları görüldü. 
 • Çocukların sağlık ve moral durumlarının iyi olduğu görüldü. Günlük plan hakkında bilgi verildi. 
 • İpek'in liderliğinde  ısıma egzersizleri yapıldı. 
 • Mola dönüşünde teknik çalışmalara geçildi. Top sürme egzersizi tekrar edildi. 
 • Eğitim düzeninde top kavrama, pas çeşitleri ve kullanıldığı durumlar anlatıldı. 
 • İkili, üçlü, dörtlü, aktif - pasif savunmacılar ile göğüs pası ve bounce pas egzersizleri yapıldı. Bu çalışmalarda basketbol toplarının nicel ve nitel durumlarından kaynaklanan sıkıntılar olduğu gözlendi. Çalışma sonrasında Ümit ile konu paylaşıldı. Gelecek hafta için gerekli hazırlıkların yapılabileceği öğrenildi. 
 • Çalışmanın açık alanda ve sık kullanılan bir yerde olmasından dolayı epeyce bir seyirci topladığını gözlemledik. Velilerin kamera ve fotoğraf makineleri ile çekim yaptığını memnuniyetle gördük. 
 • Çalışma sonrasında Yıldız Hanım'ın ön bilgilendirmesinin ardından odasındaki otizmli çocuklar, velileri ve özel eğitmenleri ile görüştük. Çocukların sosyalleşme ve iletişim kurma ihtiyaçlarına Cumartesi 14:00 - 16:00 Basketbol Kulübü Etkinliği ile destek olabileceğimizi paylaştık. Gelecek hafta çalışmalarımızda görüşmek üzere vedalaştık. 
 • Sena'nın bağışladığı tenis filesi direklerimiz eğitim parkına geldi. Teslim alarak yerinde bir deneme yaptık. Bu gelişme tenis çalışmalarımız adına bizi çok sevindirdi. 
 • İpek ile günün değerlendirmesini yaptık. Gelecek hafta yapılması gerekenler üzerine hazırlık yaptık.Parktan ayrılırken güvenlik görevlisi Ali Rıza ağabey, gün boyunca gördüklerinin kendisine haz verdiğini ve beğenerek izlediğini belirtip ödül olarak birer adet muz hediye etti. Bu ve gün içindeki diğer gelişmeleri düşüne - konuşa muzları yedik. Çok keyifli bir gün daha yaşadık.  
Konu: 12 - 16 Yaş Grubu Tenis Kulübü Etkinliği
Yer: Açık Kort Alanı
Zaman: 24 Ekim 2010 Pazar / 10:00 - 12:00
    
 • Oyunlarla spor etkinlik eğitiminin ikinci gün aktiviteleri nedeniyle açık kortta çalışmak üzere toplandık. Havanın da müsait olması güzel bir raslantı olarak değerlendirildi. 
 • Yeni yoklama listesi alındı. Grup listesinde 20 + 1 kişinin olduğu görüldü. Bu isimlerden Simon ve Sayad kardeşlerin devamsız oldukları belirtildi. Listeden silindiler ve sayımız 19 kişiye düştü. Sistemde tanımlı olmayan kişinin Göksel Tol olduğu öğrenildi. 
 • Çocukların sağlık ve moral durumları sorgulanarak birkaç boğaz ağrısı şikayeti ve bir tane diz eklem ağrısı şikayeti olduğu öğrenildi. Eklemleri ısıtma çalışmalarına önem verilmesi vurgulanarak, ağrıların artması halinde bilgi verilmesi tembih edildi. Günlük plan hakkında bilgi verildi. 
 • Sena Enç liderliğinde çocuklara ısınma egzersizleri yaptırıldı. 
 • Mola dönüşünde file üzerinden top atma - tutma egzersizleri yapıldı. 
 • Öğretim düzeninde raket ve özellikleri anlatıldı. Göksel Tol'un karın ağrısı olduğunu bildirmesi üzerine kenara istirahat etmesi için alındı. 
 • Tek tek her çocuğa temel tutuş tekniği kavratılarak uygulatıldı ve eline uygun raket verildi. Eğitim düzeninde temel tutuş ve temel duruş egzersizleri yaptırıldı. Ayak hareketleri öğretilerek komutlar eşliğinde yön çalışması yapıldı. 
 • Tenis ile ilgili eğitim geçmişi veya bahçesinde tenis kortu gibi imkanı bulunan iki çocuğun yanlış tutuş alışkanlıklarının ve bilgiçlik duygusu içinde olduklarının gözlemi yapıldı. Bu çocuklara gerekli uyarılar yapıldı. Doğru tavrı takınıncaya kadar raketleri verilmedi.Tüm grup raketlerini aldıktan sonra, davranışlarında iyileşme gözlendi ve raketleri nasıl tutacakları öğretilerek kendilerine verildi. Bu gelişmeler sırasında duygusallaşan çocuklarına kenardan velilerinin müdehale etmesi engellendi. Bu durumun doğuracağı sonuçlar hakkında sözlü bilgilendirmeler ve uyarılar yapıldı. 
 • İsteksiz davranışları ile dikkatimi çeken Furkan ile birebir görüşme yapıldı. Davranışlarının sebebinin fiziksel olarak grup arkadaşlarının kendinden çok küçük olmasını işaret eden ifadeler dinledim. Kendisine katıldığımı, ancak tenis oynama isteğinin baskın olması halinde bunun problem olmayacağını ifade ettim. Gelecek hafta bu durumu tekrar takip edeceğimi belirttim. 
 • Çalışma sonrasında yanıma gelen bir veli Göksel Tol'un annesi ve öğretmen olarak kendisini tanıttı. İkinci kez anne olduğundan Göksel ile bu haftaya kadar ilgilenemediğini, ancak buraya çocuğunu getiren komşusundan eğitimle ilgili gözlemlerini dinlediğini, merak ederek geldiğini ve gördüklerinden çok memnun olduğunu söyledi. Göksel'in kenardan çalışmayı izlemesi ve diğer uyumsuz davranışları hakkında düşünce ve gözlemlerimi ifade ettim. Velisi bu davranışlarını babasının yaklaşımının sonuçları olarak açıkladı. Gerekli telkinlerde bulunacağını ve  Göksel'in grupla uyumlu hale gelmesini istediğini belirtti.  Gelecek hafta bu değişiklikleri görmeyi arzu ettiğimi belirterek ayrıldım.
Konu: 5,6,7,8. Sınıf /  Basketbol Kulübü Etkinliği
Yer: Açık Basketbol Alanı
Zaman: 24 Ekim 2010 Pazar / 12:00 - 14:00
 • Oyunlarla spor etkinliği eğitmen eğitiminin ikinci gün aktivitelerinden ötürü açık basketbol alanında toplandık. Hava şartlarının da iyi olması güzel bir raslantı olarak değerlendirildi. Engin'de oyunlarla spor eğitiminde olduğundan çalışmamıza katılamadı. 
 • Yapılan gözle kontrol ve yoklamalarda gruptaki çocuk sayısının 32 kişiye ulaştığı görüldü. Etkinlik alanının bugün için değişikliğinden zamanında haberdar olmayan çocukların geç gelişleri, topların nitel ve nicel durumları, gönüllü sayısının bugün için 1 kişiye düşmüş olması, oyun alanının kapasitesi gibi durumlar çocuk sayısı ile kıyaslandığında bugün etkinliğin sağlığı açısından endişe verici gelişmeler olarak değerlendirildi.
 • Çocukların sağlık ve moral durumları yoklandığında iki kişide diz eklem ağrıları şikayeti olduğu öğrenildi. Isınma egzersizleri sırasında eklemlerin iyice ısıtılmasının önemi vurgulanarak, ağrıların artması durumunda bilgi verilmesi tembih edildi.Çocuklara günlük plan hakkında bilgi verildi. 
 • Isınma egzersizleri yapıldı. 
 • Mola dönüşünde top sürme çalışması kısa tekrar edildi. 
 • Eğitim düzeninde top kavrama tekniği ve pas çeşitleri, hangi durumlarda kullanıldıkları anlatıldı. Egzersiz çalışmalarında topların grubun ihtiyacını karşılayamamasından ötürü düzen değişiklikleri yapıldı. Ancak çocukların uyum güçlüğü çektiği görüldü. Sonraki haftalarda yapılacak çalışmaların sağlığına olumsuz tesir etmemesi için çalışmalar gelecek hafta tekrarlanmak üzere kesildi. Çocuklar alandan çıkarıldı. Gelişmeler hakkında Engin'e bilgi verildi. Ümit ile basketbol toplarının haftaya hazırlanması konusu tekrar görüşüldü.  
Konu: Üyeler ve Gönüllüler Grubu /  Tenis Kulübü Etkinliği
Yer: Açık Kort Alanı
Zaman: 24 Ekim 2010 Pazar / 14:00 - 16:00
    
 • Açık kortta yapılacak çalışmaya üye grubundan Eren Özgenç, Özge Su Özsoy, Zeynep Akman ve Sena Enç katıldılar. Yeni başlayan gönüllülerden ise Gizem  Kanca, S. Şeyda Yenigün, Hülya Önal, Bener Tunalı ve Sena'nın arkadaşı Eray katıldı. 
 • Gruba yeni katılan arkadaşları diğer arkadaşlar ile tanıştırdık. Seviyeleri ve çalışma şeklimizi yeni katılımcılara açıkladık. Sena ve Hülya'ya tenis kulübü etkinliklerimiz için yaptıkları bağışlarından dolayı teşekkür ettik. Günlük plan hakkında bilgi verildi.
 • Sena'nın liderliğinde grupla ısınma egzersizleri yapıldı. 
 •  File üzerinden top atma - tutma egzersizleri tekrarlandı. 
 • Eğitim düzeninde raket ve özellikleri tanıtıldı. Tek tek herkese temel tutuş tekniği kavratılarak eline uygun raket verildi. Temel tutuş ve temel duruş egzersizleri yapıldı. Ayak hareketleri çalışması yapıldı. 
 • Raket ve top ile uyum egzersizleri, sıralı ve karma serbest çalışmalar şeklinde  yapıldı. 
 • Öğretim düzeninde çalışma ile ilgili değerlendirmeler yapıldı. 
 • Özge Ulusoy ve Sena Enç ile yaklaşık 30 dk. kadar forehand, backhand ve servis çalışması yaptık. 

  0 yorum: